Wyroby z aluminium?

Aluminium, to niekosztowne i godny uwagi surowiec. Aluminium jest wykorzystywany w wielu gałęziach gospodarki. Informacja o tym, że wyrób wykonany jest z aluminium dla znacznej części osób oznacza to, że jest kiepskiej jakości. Przed dokonaniem wyroku odnośnie tego materiału warto sprawdzić jakie posiada właściwości. Co takiego czyni aluminium wartościowym?

Charakterystyka aluminium

Aluminium i właściwości - Mts2008.plAluminium jest materiałem, który jest lekki, a dzięki właściwej obróbce termicznej stopów oraz domieszek – aluminium uzyskuje zwiększoną wytrzymałość. Dzięki temu jest bardzo dobrą alternatywą dla ciężkiej stali. W stosunku do stali, gęstość aluminium jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest bardziej odporne na niską temperaturę. W wielu przypadkach jest wyjątkowo przystępny, porównując do innych metali jest tańszy. Ten materiał jest świetnym przewodnikiem, dlatego jest stosowany w przewodach oraz układach elektrycznych. Jego przewodność można porównać do dwukrotnie cięższej i droższej miedzi. Aluminium jest prosty w obróbce – dowolny kształt jest osiągalny. W większości stosuje się obróbkę wiórową, plastyczną i gwintowanie. Elementy wykonane z tego materiału można zespolić w solidną konstrukcję. Do połączenia stosuje się zakres działań jak: zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem, spawanie, spajanie i sklejanie. Tworzywo jest kwasoodporne, wytwarza cienką warstwę tlenku w sposób sztuczny lub naturalny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość mierzy ledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka zostanie uszkodzona, nie jest trwale zniesiona, gdyż się regeneruje. Aluminium nie jest inwazyjne dla środowiska oraz podlega recyklingowi.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest materiałem, który podobnie jak stal, często jest wykorzystywany. Ma zastosowanie w branży opakowaniowej, lotniczej, energetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej lub kolejowej. Jego wykorzystanie w projektach pozwala na uzyskanie lepszych wyników w parametrach takich jak: prędkość, pojemność, oszczędność, moc i tym podobne. To od strony technicznej, a przecież ten materiał jest wykorzystywany również w wytwarzaniu artykułów do domu. Niezwykłe projekty do wnętrza w użyciu aluminium mają unikalny, industrialny charakter. Zastosowanie aluminium jest szerokie i można go uznać jako materiał przyszłości.