Sztuka uliczna

Street Art, sztuka miast, sztuką współczesna, sztuka plastyczna, murale - Mts2008.plDziedzina sztuki, która powstała na ulicy. Nie każde tego rodzaju wykonanie jest sztuką, w wyniku tego często Street Art kojarzy się z wandalizmem. W szczególności wtedy, kiedy ma się na widoku bazgroły kibiców. Jeżeli malunek w przestrzeni publicznej został wykonany przez profesjonalistę, wtedy widoki zapierają dech w piersiach. Najczęściej ze sztuką miasta kojarzy się Graffiti, które ma dużo technik realizacji. Graffiti ma bogactwo wyrazistych kolorów, a tworzone są przy pomocy wałków, sprayów lub markerów. Klasycznie wykonanie odprzezwa się ręcznie lub w użyciu szablonów.

Rodzaje Graffiti

Spośród wykorzystywanych technik rozróżnia się Graffiti: erotyczne, sportowe, 3D, literowe, abstrakcyjne, knit, reklamowe, narracyjne, fotorealistyczne, light, polityczne, artystyczne jak również szablonowe. Wykorzystywanie specyficznej techniki Graffiti wymaga zaznajomienia się ze sztuką współczesną, żeprzez tworzyć oryginalne prace. Profesjonalne Graffiti ma swój początek na etapie w którym artysta jest gotowy podjąć się każdego projektu, zarówno w środku pomieszczenia oraz na zewnątrz – bez względu na rozmiar i zastosowaną technikę. Dla Graffiti często odszukać można stosowne miejsce, to głównie powierzchnia gładka, np. ściana w pokoju lub ściana budynku. Podobnie jak w innych rodzajach sztuki plastycznej, malowidło Graffiti jest możliwe do wykonania na zamówienie. Graffiti zrealizowane na zlecenie w zastosowaniu fachowych narzędzi znacznie odróżnia się wobec amatorskich tworów, które pogarszają wygląd w przestrzeni publicznej.

Malowanie dużych powierzchniach

Wielkie murale powodują największe zainteresowanie. Tylko nowoczesny mural odróżnia się tak wielkim rozmiarem. Wielkogabarytowy malunek, który widać z wielkiej odległości zapada w pamięci. Realizacja muralu w technice 3D jest zadziwiająco efektywne. Zupełnie jakprzez coś się ruszało, wznosiło w powietrzu albo wyodrębniało.